Cancer Therapeutics Program Members

Full Members

   
Ballen Karen

Department of Medicine, Hematology and Oncology

Bauer Todd

Department of Surgery

Belyea Brian

Department of Pediatrics

Brenin David

Department of Surgery

Bullock Timothy

Department of Pathology

Conaway Mark

Department of Public Health Sciences

Devitt Michael

Department of Medicine, Hematology and Oncology

Dillon Patrick

Department of Medicine, Hematology and Oncology

Dreicer Robert

Department of Medicine, Hematology and Oncology

Duska Linda

Department of Obstetrics/Gynecology, Division of Gynecologic Oncology

Engel

Michael Department of Medicine, Pediatrics
Engelhard Victor

Department of Microbiology

Gaughan Elizabeth

Department of Medicine, Hematology and Oncology

Gentzler Ryan

Department of Medicine, Hematology and Oncology

Gru Alejandro

Department of Pathology

Hall Richard

Department of Medicine, Hematology and Oncology

He Jiang

Department of Radiology 

Jameson Mark

Department of Otolaryngology

Janowski Einsley-Marie

Department of Radiation Oncology

Kedes Dean

Department of Medicine, Infectious Disease

Kelly Kimberly

Department of Biomedical Engineering

Keng Michael

Department of Medicine, Hematology and Oncology

Kester Mark

NanoStar Institute

Krupnick Alexander

Department of Surgery

Kunk Paul

Department of Medicine, Division of Hematology/Oncology

Landen Charles

Department of Obstetrics/Gynecology, Division of Gynecologic Oncology

Lazo John

Department of Pharmacology

Le Tri

Department of Medicine, Hematology and Oncology

Lee Daniel (Trey)

Department of Pediatrics

Loughran Thomas Jr.

Department of Medicine, Hematology and Oncology

Luckey Chance

Department of Pathology

Lum Lawrence

Department of Medicine, Division of Hematology/Oncology

Martin Linda

Department of Surgery

Mauldin Ileana

Department of Surgery

Millard Trish

Department of Medicine, Hematology and Oncology

Modesitt Susan

Department of Obstetrics/Gynecology, Division of Gynecologic Oncology

Neumann Kiel

Department of Radiology and Medical Imaging

Petri William

Department of Medicine, Infectious Disease

Petroni Gina

Department of Public Health Sciences

Portell Craig

Department of Medicine, Hematology and Oncology

Price Richard

Department of Biomedical Engineering

Purow Benjamin

Department of Neurology

Reilley Matthew

Department of Medicine, Division of Hematology/Oncology

Schiff David

Department of Neurology

Shaffer Kelly

Department of Psychiatry and Neurobehavioral Sciences

Showalter Shayna

Department of Breast Surgery

Showalter Timothy

Department of Radiation Oncology

Siebers Jeffrey

Department of Radiation Oncology

Singh Jogender

Department of Biochemistry and Molecular Genetics

Slingluff Craig

Department of Surgery

Swami Nathan

Department of Electrical & Computer Engineering

Wages Nolan

Department of Public Health Sciences

Wilkins Luke

Department of Radiology and Medical Imaging

Williams Michael

Department of Medicine, Hematology and Oncology

Zong Hui

Department of Microbiology, Immunology, and Cancer Biology

Associate Members

   
Adams Reid

Department of Surgery

Atkins Kristen

Department of Pathology

Berr Stuart

Department of Radiology and Biomedical Engineering

Brenin Christiana

Department of Medicine, Hematology and Oncology

Cantrell Leigh

Department of Obstetrics/Gynecology, Division of Gynecologic Oncology

Chianese-Bullock Kimberly

Department of Surgery

Cottler Patrick

Department of Plastic and Maxillofacial Surgery

Culp Stephen

Department of Urology

Douvas Michael

Department of Medicine, Hematology and Oncology

Druzgal Colleen

Department of Pediatrics

Fadul Camilo

Department of Neurology

Foster Laahn

Department of Medicine, Hematology and Oncology

Friel Charles

Department of Surgery

Grosh William

Department of Medicine, Hematology and Oncology

Harvey Jennifer

Department of Radiology

Hedrick Traci

Department of Surgery

Horton Bethany

Department of Public Health Sciences

Hossack John

Department of Biomedical Engineering

Hu Song

Department of Biomedical Engineering

Karcioglu Zeynel

Department of Ophthalmology

Kaur Varinder

Department of Medicine, Division of Hematology/Oncology

Kindwall-Keller Tamila

Department of Medicine, Hematology and Oncology

Maitland Hillary

Department of Medicine, Hematology and Oncology

Mills Anne

Department of Pathology

Petersen William

Department of Pediatric Hematology and Oncology

Powell Steven

Department of Medicine, Gastroenterology

Read Paul

Department of Radiation Oncology

Rehm Patrice

Department of Radiology

Ring Kari

Department of Obstetrics/Gynecology, Division of Gynecologic Oncology

Scheiman James

Department of Gastroenterology & Hepatology

Schroen Anneke

Department of Surgery

Sheehan Jason

Department of Neurological Surgery

Shonka David

Department of Otolaryngology, Head and Neck Surgery

Stone James

Department of Radiology and Medical Imaging

Volodin Leonid

Department of Medicine, Hematology and Oncology

Walsh Kenneth

Department of Medicine, Cardiovascular Medicine

Williams Mark

Department of Radiology

Zaydfudim Victor

Department of Surgical Oncology

Zeichner Steven

Department of Pediatrics